Avesani Pasta fresca all'uovo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.9g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 32.25806451612903% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.3% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bertagni Pappardelle (Similarity score: 6.85)
- Landreau Pates Fraiches (Similarity score: 12.92)
- Auchan Tagliatelles Fraiches Aux Oeufs (Similarity score: 13.10)
- I Love Eco,ica Ekologisk Färsk Fettuccine (Similarity score: 15.42)
- Lioravie Spaghetti (Similarity score: 17.23)
- L'atelier Des Pâtes Tagliatelle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 17.61)
- Tagliatelle Aux Oeufs Frais Bio (Similarity score: 17.82)
- Bionature Tagliatelle Aux Oeufs Nature Bio 250 Grammes (Similarity score: 17.86)
- Lioravi Feuilles De Lasagnes (Similarity score: 17.87)
- Eroski Espaguetis Al Huevo (Similarity score: 20.74)
- Ecochard Tagliatelles De Savoie (Similarity score: 20.89)
- Linda Ellen's Bakery Linda Ellen's Bakery, Danish Bread, Chocolate (Similarity score: 21.79)
- Filet De Poulet (Similarity score: 22.56)
- Cora Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 24.23)
- Emma Giordani, Voltan Lasagne (Similarity score: 24.93)
Ingredients List
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)