I Love Eco,ICA Ekologisk Färsk Fettuccine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.586206896551722% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'atelier Des Pâtes Tagliatelle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 7.45)
- Linda Ellen's Bakery Linda Ellen's Bakery, Danish Bread, Chocolate (Similarity score: 11.36)
- Emma Giordani, Voltan Lasagne (Similarity score: 12.06)
- Bertagni Pappardelle (Similarity score: 13.34)
- Avesani Pasta Fresca All'uovo (Similarity score: 15.42)
- Auchan Tagliatelles Fraiches Aux Oeufs (Similarity score: 15.88)
- Carrefour Spaghetti Al Huevo (Similarity score: 18.22)
- Franprix Les Tagliatelles Fraîches Bio Aux Œufs (Similarity score: 18.47)
- Eroski Tagliatelle Al Huevo (Similarity score: 18.53)
- Landreau Pates Fraiches (Similarity score: 18.92)
- Joyeux Bouddha Nouille Fraîche Hao Hao 400g (Similarity score: 19.25)
- Lustucru, Lustucru Selection Tagliatelle Bio (Similarity score: 19.88)
- Casa Morando Tagliatelles (Similarity score: 21.29)
- Fusilli (Similarity score: 21.68)
- Nestle Lait Bébé (Similarity score: 21.78)
Ingredients List
- Durum Wheat
- Egg
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)