Auchan Tarte aux Poireaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.273381294964025% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Walnut Creek Foods Pork Baby Back Ribs (Similarity score: 21.26)
- Ravioli (Similarity score: 21.31)
- Lait Du Forez Le Cheese Cake Et Son Coulis De Fruits Rouges (Similarity score: 23.10)
- Hacendado Sandwich Nata Sin Azucares (Similarity score: 23.95)
- Eclair Au Chocolat, Les 4 Éclairs (Similarity score: 24.35)
- Real Quality Zitronentorte (Similarity score: 25.78)
- Intermarché Selectionne Par Votre Magasin, Eclair Au Chocolat, Les 2 (Similarity score: 25.92)
- Makro Premium Croquetas De Bacalao Receta Casera (Similarity score: 25.93)
- Brioche Pasquier, Pasquier 10 Eclairs Fondantes Au Café (Similarity score: 26.57)
- Butternut Squash Ravioli (Similarity score: 27.87)
- Tesco Tesco 2 Lemon & Pepper Sea Bass Fillet (Similarity score: 28.87)
- Carrefour Preparado De Carne Picada De Vacuno Y Cerdo (Similarity score: 29.03)
- Campo & Corral Preparado De Carne Picada De Cerdo Y Vacuno (Similarity score: 29.03)
- Carrefour Preparado De Carne Picada De Vacuno Y Cerdo (Similarity score: 29.03)
- Compliments Sandwichs À La Crème Glacée (Similarity score: 29.20)