Butternut squash ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 926kj (222 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 926kj (222 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1428571428571 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.14 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7.8571428571429g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.86g |
| Saturated Fat | 1.0714285714286g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 60.00000000000112% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 171.42857142856798mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 171.4mg |
| Sugars | 6.4285714285714g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Crepes (Similarity score: 21.74)
- Honey Pumpkin Goat Cheese Ravioli Roasted Pumpkin Blended With Goat Cheese, Honey & The Perfect Amount Of Pumpkin Spices (Similarity score: 22.24)
- Cheese & Spinach (Similarity score: 24.01)
- Ravioli (Similarity score: 25.83)
- Gratin Dauphinois (Similarity score: 26.79)
- Auchan Tarte Aux Poireaux (Similarity score: 27.87)
- Walnut Creek Foods Pork Baby Back Ribs (Similarity score: 28.03)
- Tarte Tropézienne (Similarity score: 29.64)
- Eclair Au Chocolat, Les 4 Éclairs (Similarity score: 29.94)
- Mozzarella (Similarity score: 30.27)
- Fior Di Gran Sasso Mozzarella (Similarity score: 30.27)
- Cheesecake (Similarity score: 30.48)
- Ravioli Roma Tomatoes, Chopped Basil & Fresh Mozzarella Pearls In Thin Pasta, Tomato Basil & Mozzarella (Similarity score: 30.54)
- Lait Du Forez Le Cheese Cake Et Son Coulis De Fruits Rouges (Similarity score: 31.18)
- Religieuses (Similarity score: 31.72)