Esselunga top,Esselunga
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 12.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.3g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 62.65060240963856% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.7% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 275.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 276mg |
| Sugars | 4.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Bio, Casino Ravioli 3 Fromages (Similarity score: 12.05)
- Les Artisans Du Bio Ravioli Saumon Fumé (Similarity score: 13.67)
- Nuovo Ravioli Five Cheese (Similarity score: 14.60)
- M&s Aberdeen Angus Steak Pie (Similarity score: 14.98)
- Étoile De Provence Roves Des Garrigues (Similarity score: 20.80)
- Feta (Similarity score: 22.30)
- Lovilio Mozarella A Fette (Similarity score: 23.01)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 23.08)
- Pascoli Italiani Stracchino (Similarity score: 23.56)
- Thiriet Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 24.75)
- Auchan Galette Bio Frangipane 4pers (Similarity score: 25.18)
- Betin Inc Montchevre, Fresh Goat Cheese, Tomato Basil (Similarity score: 25.59)
- Tropézienne, 8 Parts La Pièce 600 Gr (Similarity score: 25.79)
- Auntie Anne's Pretzel Pocket Sandwich (Similarity score: 26.18)
- Carrefour Gaufre Fruits Des Bois (Similarity score: 26.28)