Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.41g |
| Saturated Fat | 7.35g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 45.42645241038319% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.4% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 16.18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.19)
- Creamy Maple Mixed With Lightly Roasted, Chopped Nuts Premium Ice Cream, Golden Maple Nut (Similarity score: 12.21)
- Avenue Pistachio Ice Cream With Almond Pieces, Pistachio (Similarity score: 12.28)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 13.04)
- Netto Profiteroles Aux Œufs Frais Nappées De Sauce Chocolat (Similarity score: 14.49)
- Hudsonville Grand Traverse Bay Ice Cream (Similarity score: 14.55)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 14.63)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 14.88)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 15.49)
- Key Food All Natural Ice Cream (Similarity score: 16.26)
- Cow Belle Ice Cream, Peppermint, Cookies 'n Cream (Similarity score: 16.26)
- Traverse City Cherry Fudge Ice Cream, Traverse City Cherry Fudge (Similarity score: 16.32)
- Ice Cream (Similarity score: 16.32)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 16.57)
- Ice Cream (Similarity score: 17.03)
Ingredients List
- Cream
- Stabiliser
- Skimmed Milk
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- Peanut Butter Ribbon
- Peanut Oil
- Cocoa Powder
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)