BÛCHE GLACEE CHOCOLAT MANDARINE
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 787kj (189 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 787kj (189 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 63.95348837209303% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terre Adélice Glace Menthe Chocolat (Similarity score: 13.23)
- Trader Joe's Candy Coated Chocolate Drops (Similarity score: 13.44)
- Auchan Mousse Liégeoise Au Chocolat (Similarity score: 13.76)
- Gelato Senza Lattosio Fiordilatte (Similarity score: 13.91)
- Giant Giant, Chocolate Dipped Fruit Bars, Mango (Similarity score: 14.74)
- Erhard Glace Chocolat (Similarity score: 16.57)
- Terre Adélice Glace Cafe (Similarity score: 18.24)
- Terre Adélice Glace Café (Similarity score: 18.24)
- L'angélys Creme Glacee (Similarity score: 18.81)
- Alvestaglass Alvestaglass Gammeldags Vanilj (Similarity score: 19.92)
- Landliebe Landliebe Eiscreme Vanille Kirsch (Similarity score: 20.22)
- Maison Alpérel Chocolat Noir Andoa (Similarity score: 20.85)
- Gelato Alla Vaniglia (Similarity score: 20.92)
- Adélie Caramel Et Fleur De Sel (Similarity score: 21.25)
- Ahold Chocolate Dipped Fruit Bars, Strawberry (Similarity score: 22.06)