Alvestaglass Alvestaglass Gammeldags vanilj
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 789kj (189 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 789kj (189 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 7.1g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 68.93203883495144% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.9% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 20.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terre Adélice Glace Café (Similarity score: 8.98)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Cherry Basil (Similarity score: 9.02)
- Terre Adélice Glace Menthe Chocolat (Similarity score: 9.44)
- Landliebe Landliebe Eiscreme Vanille Kirsch (Similarity score: 15.45)
- Rewe Beste Wahl Milky Sticks (Similarity score: 16.18)
- Trader Joe's Candy Coated Chocolate Drops (Similarity score: 17.04)
- Les Glaces De L'ardèche Glace Marron Avec Marbrage Crème De Marrons (Similarity score: 17.24)
- Terre Adélice Glace Miel Romarin (Similarity score: 18.72)
- Blue Bunny Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 19.15)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Brown Sugar Banana (Similarity score: 19.48)
- Giant Giant, Chocolate Dipped Fruit Ice Bars, Banana (Similarity score: 19.54)
- Bûche Glacee Chocolat Mandarine (Similarity score: 19.92)
- Natrel Mochi À La Crème Glacée Triple Chocolat (Similarity score: 20.29)
- Auchan Crème Renversée Sur Lit De Coco Nappée De Caramel (Similarity score: 20.36)
- Danone Danette Mousse (Similarity score: 20.40)
Ingredients List
- Milk
- Emulsifier
- Cream
- Sugar
- Fruit
- Coconut Fat
- Natural Vanilla Flavouring
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)