Trader Joe's Candy Coated Chocolate DROPS
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 795kj (191 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 795kj (191 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terre Adélice Glace Café (Similarity score: 13.39)
- Bûche Glacee Chocolat Mandarine (Similarity score: 13.44)
- Terre Adélice Glace Menthe Chocolat (Similarity score: 13.77)
- Alvestaglass Alvestaglass Gammeldags Vanilj (Similarity score: 17.04)
- Erhard Glace Chocolat (Similarity score: 18.17)
- Blue Bunny Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 18.57)
- Gelato Alla Vaniglia (Similarity score: 18.58)
- Toupargel Bûche Glacée Vanille Passion (Similarity score: 19.82)
- Gelato Senza Lattosio Fiordilatte (Similarity score: 20.34)
- Terre Adélice Glace Cafe (Similarity score: 20.86)
- Mon Bio Gourmand Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 20.97)
- Rewe Beste Wahl Milky Sticks (Similarity score: 21.42)
- Lido Lido Inghetata Cacao Cu Alune (Similarity score: 22.14)
- Yaourt (Similarity score: 22.18)
- Giant Giant, Chocolate Dipped Fruit Bars, Mango (Similarity score: 22.18)