B Sweet Hot Bread Pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.88g |
| Saturated Fat | 4.71g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 40.05102040816327% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.1% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 21.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Flan Nature (Similarity score: 9.84)
- Sfc Global Supply Chain Inc Jack Nicklaus, Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 16.45)
- French Cheese Cake (Similarity score: 17.52)
- Sweet Pancakes (Similarity score: 20.87)
- Intermarché Eclairs (Similarity score: 21.29)
- Market Basket Inc Premium Choice Ice Cream (Similarity score: 21.32)
- Mint Ice Cream With A Chocolaty Cookie Crumble Swirl & Chocolaty Cookie Pieces (Similarity score: 21.43)
- Cherry Berry Pie, Cherry Berry (Similarity score: 21.66)
- Brookshire's Four Seasons Lattice Pie (Similarity score: 23.01)
- Bonert's Slice Of Pie Chocolate Meringue Pie (Similarity score: 24.06)
- Grom Grom Crème Glacée Pot Pistache 460ml (Similarity score: 24.81)
- Yumbana Shoppe Blueberry Pie (Similarity score: 26.24)
- Pecan Turtle Trail (Similarity score: 26.50)
- Harmons Bakery Coconut Cream Pie (Similarity score: 27.27)
- Meringue Pie (Similarity score: 27.90)
Ingredients List
- Custard
- Pound Cake
- Sandwich Cookie
- Frosting
- Sugar
- Cream Cheese
- Unsalted Butter
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)