French cheese cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.25g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.25g |
| Saturated Fat | 7.32g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50.03417634996582% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 179mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 179mg |
| Sugars | 20.33g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sfc Global Supply Chain Inc Jack Nicklaus, Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 4.19)
- Market Basket Inc Premium Choice Ice Cream (Similarity score: 9.90)
- Brookshire's Four Seasons Lattice Pie (Similarity score: 10.43)
- B Sweet Hot Bread Pudding (Similarity score: 17.52)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.59)
- Neapolitan Chocolate, Artificially Flavored Vanilla And Strawberry Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 17.64)
- Flan Nature (Similarity score: 18.68)
- Marie Callenders Triple Chocolate Bread Pudding, 24 3 Oz (Similarity score: 19.36)
- Mini Ice Cream Sandwich (Similarity score: 19.58)
- Sweet Pancakes (Similarity score: 20.27)
- Bonert's Slice Of Pie Chocolate Meringue Pie (Similarity score: 20.65)
- Great Value Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.21)
- Homegrown Organic Vanilla Ice Cream Between Chocolate (Similarity score: 21.41)
- Casino Mousse Au Chocolat Noir Veggie (Similarity score: 21.79)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.91)
Ingredients List
- Water
- Heavy Whipping Cream
- Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Lactic Ferments
- Salt
- E410
- Milk Protein Concentrate
- Cream
- Oat
- E428
- Sugar
- Maltodextrins
- Salt
- Lactose
- Molasses
- E330
- E500ii
- Lactic Ferments
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- E270
- E471
- Strawberry
- E330
- Colored With
- Gums
- Natural And Artificial Flavouring
- E405
- Wheat Starch
- Cinnamon
- Lactylic Esters Of Fatty Acids
- Glucose Syrup
- Soya Lecithin
- Vegetable Oil
- E407
- Modified Tapioca Starch
- Corn Starch
- E508
- E202
- Soya Flour
- Milk
- Flour
- Whey
- Skimmed Milk
- Neufchatel Cheese
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)