Market Basket Inc. Premium Choice Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.11g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.11g |
| Saturated Fat | 6.85g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 185mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 185mg |
| Sugars | 23.29g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Cheese Cake (Similarity score: 9.90)
- Sfc Global Supply Chain Inc Jack Nicklaus, Ice Cream, Chocolate Peanut Butter Swirl (Similarity score: 10.57)
- Brookshire's Four Seasons Lattice Pie (Similarity score: 16.08)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 17.48)
- Homegrown Organic Vanilla Ice Cream Between Chocolate (Similarity score: 17.59)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.12)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.52)
- Casino Mousse Au Chocolat Noir Veggie (Similarity score: 19.15)
- Neapolitan Chocolate, Artificially Flavored Vanilla And Strawberry Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 20.73)
- Flan Nature (Similarity score: 21.29)
- B Sweet Hot Bread Pudding (Similarity score: 21.32)
- Meringue Pie (Similarity score: 21.54)
- Bonert's Slice Of Pie Chocolate Meringue Pie (Similarity score: 22.64)
- Mini Ice Cream Sandwich (Similarity score: 23.58)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Sofa So Good Together (Similarity score: 23.92)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
- E516
- E410
- E407
- Cream
- Caramel Ripple
- Sugar
- Peanut Butter Flavoring
- Corn Syrup
- Chocolate Truffle Pieces
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)