B2IN Croissant recto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.7g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.111111111111114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 14 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 6.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Co Operative, Ktc Red Lentils (Similarity score: 16.28)
- Cirigliana Nuvola (Similarity score: 17.27)
- U Mini Mozzarella (17% Mg) (Similarity score: 21.27)
- Rillettes De Thon Aux Poivrons Grillés (Similarity score: 21.46)
- Milbona Mozzarella (Similarity score: 21.62)
- Reggia Mozzarella (Similarity score: 21.62)
- Fresh Cream Cheese (Similarity score: 21.64)
- Castelli Mozzarela (Similarity score: 22.50)
- Castelli Mozarella (Similarity score: 22.50)
- Mozzarella Bio (Similarity score: 22.50)
- Tous Les Jours Mozzarella (Similarity score: 22.79)
- Franprix Mozzarella Mini Billes (Similarity score: 22.83)
- Pâturages Mozzarella Billes (Similarity score: 22.83)
- Le Prix Gagnant ! Mozzarella (Similarity score: 23.01)
- Rimi Mozzarella (Similarity score: 23.01)