Bad break up premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 7.04g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.520504731861195% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 26.76g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Friendly Ice Cream Corp Cake Crunch Sundae (Similarity score: 8.63)
- Ben & Jerry's Salted Caramel Core Ice Cream (Similarity score: 9.94)
- Rich Vanilla & Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Cookie Fudge With Chunks Of Cookie Dough & Brownie Pieces, Brownie Cookie Dough Delight (Similarity score: 12.73)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Salted Caramel (caramel Au Beurre Salé) (Similarity score: 17.46)
- Mint Ice Cream With A Chocolaty Cookie Crumble Swirl & Chocolaty Cookie Pieces (Similarity score: 18.89)
- Casper's Ice Cream Sandwich (Similarity score: 19.68)
- Premium Rich Creamy Ice Cream (Similarity score: 20.32)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 22.30)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 22.30)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 22.30)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 24.39)
- Real Ice Cream (Similarity score: 24.54)
- Double Rainbow Organic Ice Cream (Similarity score: 24.84)
- Chocolate Peanut Butter Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl, Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 25.12)
- Lidl Pastéis De Nata (Similarity score: 25.94)
Ingredients List
- Milk
- Cocoa
- Milkfat
- Whey
- Cocoa Paste
- E471
- E466
- E412
- E407
- Dextrose
- Cream
- Liquor Sugar
- Milk Fudge Swirls
- Sea Salt Caramel Base
- Fudge Filled Hearts
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)