Baskin Robbins Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1056kj (253 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1056kj (253 calories/kcal) |
| Fiber | 0.93 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 0.93 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.74g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.74g |
| Saturated Fat | 6.54g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 161.44mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 161.4mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla Flavored Ice Cream, Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla (Similarity score: 4.87)
- Eve's Pudding (Similarity score: 10.75)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.60)
- Chocolate Peanut Butter Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl, Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 15.16)
- Trumoo Cookies & Cream Bars (Similarity score: 16.65)
- Lidl Pastéis De Nata (Similarity score: 17.32)
- Il Gelato Pistacchio (Similarity score: 17.44)
- 12 Profiteroles Surgelées (Similarity score: 17.74)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.91)
- Peach Lattice Pie (Similarity score: 17.95)
- Fresh Foods Corp Of America Sour Cream Lemon Pie (Similarity score: 18.27)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.77)
- Blue Bunny Ice Cream, Pb 'n Cones (Similarity score: 20.39)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 20.70)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.70)
Ingredients List
- Cream
- Natural And Artificial Flavouring
- E160ai
- Caramel Ribbon
- Skimmed Milk
- Praline Pecans
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- Stabiliser
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)