Bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.33g |
| Saturated Fat | 0.66g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 19.81981981981982% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.8% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 136mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 136mg |
| Sugars | 2.66g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Country Harvest Pain 12 Céréales (Similarity score: 19.12)
- By Sainsbury's Boneless 6 Scottish Salmon Fillets (Similarity score: 20.81)
- Sainsbury's Scottish Salmon Fillets (Similarity score: 20.81)
- Coles Veal Tortellini (Similarity score: 21.15)
- Le Prix Gagnant ! Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 23.75)
- Cora 10 Crêpes Sucrées Saveur Vanille (Similarity score: 25.58)
- E Leclerc Crepes (Similarity score: 27.40)
- Taboulé Orienral (Similarity score: 28.07)
- Pasta Nuova Ravioli Alla Pizzaiola (Similarity score: 28.66)
- Carpaccio De Saumon Marine (Similarity score: 29.17)
- Salade De Surimi Et De Crabe (Similarity score: 29.93)
- L'italie Des Pâtes Tagliatelle À La Truffe D'été 2,5 % (Similarity score: 30.99)
- Ricca Pasta Fettuccine Al Peperoncino (Similarity score: 31.00)
- Pizza Saumon Traiteur (Similarity score: 31.89)
- Claim Jumper Blackberry Pie, 46 Oz (Similarity score: 31.95)