Taboulé orienral
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.121212121212123% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.1% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 4.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Salade De Surimi Et De Crabe (Similarity score: 18.71)
- The Foods Of Athenry Foods Of Athenry Gourmet Sodabread Toasts Honeyed Almond & Rosemary (Similarity score: 19.04)
- Tagliatelle All’uovo (Similarity score: 22.33)
- Alstertor Alstertor, Herring Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 22.36)
- Le Prix Gagnant ! Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 23.66)
- Iswari Hierba De Trigo En Polvo (Similarity score: 25.64)
- Rugen Fisch Rugen Fisch, Herring Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 27.53)
- Bagels (Similarity score: 28.07)
- Claim Jumper Lattice Apple Pie (Similarity score: 30.56)
- Marie Callenders Lattice Apple Pie, 46 Oz (Similarity score: 30.83)
- Picard 2 Cailles Farcies Au Bloc De Foie Gras De Canard Semi Désossées Surgelées (Similarity score: 32.05)
- Tarte Basquaise Poire (Similarity score: 32.51)
- Casino Filets De Maquereaux Grillés Aux Herbes (Similarity score: 33.12)
- By Sainsbury's Boneless 6 Scottish Salmon Fillets (Similarity score: 33.18)
- Sainsbury's Scottish Salmon Fillets (Similarity score: 33.18)