Bahlsen Eiscreme Ohne Gleichen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1001kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1001kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 8.4g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 365 Everyday Value Organic Mint Chip Ice Cream (Similarity score: 5.89)
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 10.12)
- Nestlé Mousse Au Chocolat (Similarity score: 11.39)
- Nestlé Mousse Au Chocolat Belge (Similarity score: 11.39)
- Nestlé La Laitière Mousse Au Chocolat (Similarity score: 11.91)
- La Laitière,nestlé Mousse Au Chocolat (Similarity score: 11.91)
- Premium Rocky Road Rich Chocolate Ice Cream With A Marshmallow Ribbon And Chocolate Coated Almonds, Rocky Road (Similarity score: 12.16)
- Toupargel Buche Patissiere Pommes Facon Tatin Et Caramel Beurre Sale (Similarity score: 12.23)
- Strawberry Chocolaty Chunk Strawberry Super Premium Ice Cream With Strawberries And Chocolate Flavored Chips, Strawberry Chocolaty Chunk (Similarity score: 12.55)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 12.69)
- Wal Mart Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 12.72)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 13.32)
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, Ultra Chocolate (Similarity score: 13.87)
- Erhard Mochis Glacés Les Exotiques : Mangue, Noix De Coco, Sakura, Thé Vert Matcha (Similarity score: 14.01)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Minter Wonderland 500 Ml (Similarity score: 14.54)