Erhard Mochis Glacés Les Exotiques : Mangue, Noix de Coco, Sakura, Thé Vert Matcha
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 5.6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 10.26)
- Organic Craft Ice Cream (Similarity score: 10.48)
- Strawberry Chocolaty Chunk Strawberry Super Premium Ice Cream With Strawberries And Chocolate Flavored Chips, Strawberry Chocolaty Chunk (Similarity score: 10.67)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 11.07)
- Ty Skorn Creme Glacee Caramel (Similarity score: 11.20)
- Toupargel Buche Patissiere Pommes Facon Tatin Et Caramel Beurre Sale (Similarity score: 11.54)
- Premium Rocky Road Rich Chocolate Ice Cream With A Marshmallow Ribbon And Chocolate Coated Almonds, Rocky Road (Similarity score: 12.41)
- Peppermint Bark Ice Cream, Peppermint Bark (Similarity score: 12.65)
- Ice Cream Strawberry Cheesecake (Similarity score: 12.96)
- 365 Everyday Value Organic Mint Chip Ice Cream (Similarity score: 13.45)
- Thiriet Cornets Exalto Saveur Citron Meringué Coeur De Sauce Citron (Similarity score: 13.90)
- Bahlsen Eiscreme Ohne Gleichen (Similarity score: 14.01)
- Alipende Helado Sabor Chocolate Con Trozos (Similarity score: 14.43)
- Talenti Gelato (Similarity score: 14.51)
- Taste Of Inspirations Triple Chocolate Authentic Italian Gelato (Similarity score: 14.54)