Nestlé Mousse au chocolat belge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 8.9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 65.92592592592594% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.9% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Mousse Au Chocolat (Similarity score: 0.00)
- La Laitière,nestlé Mousse Au Chocolat (Similarity score: 3.20)
- Nestlé La Laitière Mousse Au Chocolat (Similarity score: 3.20)
- M&m's Chocolate Vanilla Crème Glacée Onctueux (Similarity score: 7.23)
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, Ultra Chocolate (Similarity score: 7.39)
- Rewe Ja! Mandel Eis Am Stiel (Similarity score: 8.45)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Minter Wonderland 500 Ml (Similarity score: 8.56)
- Picard Glace Facon Cannelé (Similarity score: 8.92)
- Carte D'or,unilever,miko Crème Glacée Chocolat Noir (Similarity score: 9.24)
- Bahlsen Eiscreme Ohne Gleichen (Similarity score: 11.39)
- Lidl Smotanový Termizovaný Krém S Vanilkou A Čokoládovou Príchuťou (Similarity score: 11.90)
- Harris Teeter Inc Ice Cream (Similarity score: 12.60)
- Organics, Harris Teeter Organics Ice Cream (Similarity score: 12.69)
- Swirls Of Sweet Raspberry And Fudge Dipped Cone Pieces Folded Into Bavarian Creme Ice Cream, Raspberry Cone Crunch (Similarity score: 12.99)
- Toupargel Buche Patissiere Pommes Facon Tatin Et Caramel Beurre Sale (Similarity score: 13.44)