Baileys,DMK Eis GmbH Coffee dream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2000000476837g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 7.5999999046326g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 69.09090822393273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.1% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 60.000002384184mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream Chocolate (Similarity score: 5.11)
- Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 6.04)
- U Bûche Glacée Aux 3 Chocolats (Similarity score: 8.14)
- Morley Candy Makers Inc Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 8.90)
- Black Raspberry Ice Cream, Black Raspberry (Similarity score: 8.95)
- Big Y Coconut Ice Cream, Coconut (Similarity score: 8.95)
- Vanilla Bean Simply Perfect Vanilla Ice Cream With Real Vanilla Beans, Vanilla Bean (Similarity score: 9.25)
- Friendly's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.25)
- Iga Ice Cream (Similarity score: 9.26)
- Tipafrost Ruská Zmrzlina Extra Smetanová (Similarity score: 9.35)
- A Triple Treat Of Vanilla, Chocolate & Strawberry Ice Creams, Neapolitan Vanilla Chocolate Strawberry (Similarity score: 9.49)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 9.71)
- Hacendado Helado Leche Merengada (Similarity score: 9.71)
- Feuillete De Mousse Menthe (Similarity score: 10.03)
- Vanilla Flavored Ice Cream Sprinkled With Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 10.12)
Ingredients List
- Condensed Skimmed Milk
- Milk Proteins
- Emulsifier
- Modified Starch
- Stabiliser
- E412
- Acidity Regulator
- E524
- Colour
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Whipped Cream
- Sugar
- Whey Product
- Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Liquid Coffee Extract
- Alcohol
- Caramelised Sugar Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)