Bakallino Masa krówkowa, Kajmak
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1211kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1211kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.8g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.8g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 47.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.3% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 47g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bakalland Bakalland Kajmak Masa Krówkowa O Smaku Tradycyjnym 460 G (Similarity score: 2.24)
- Van Den Casteele Buche Rocher (Similarity score: 19.89)
- Saveurs De Nos Régions Canelés De Bordeaux (Similarity score: 20.84)
- Fazer,tyrkisk Peber Tyrkisk Peber Gräddglass (Similarity score: 22.96)
- Dr Goerg Sirop De Fleur De Coco Bio Dr Goerg (Similarity score: 26.26)
- Pierre Herme Macaron Ice Cream (Similarity score: 28.81)
- Boni Selection, Colruyt Sauce Chocolat (Similarity score: 29.93)
- Glutabye Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 30.24)
- Bakalland Kajmak Masa Krówkowa O Smaku Tiramisu (Similarity score: 30.34)
- Jean Rozé 1 Entrecôte (Similarity score: 30.72)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 30.85)
- Leclerc Tarte Pêche Crème Amande (Similarity score: 31.91)
- Boni,colruyt Chocolat Topping (Similarity score: 32.54)
- Holly Lane,aldi Connoisseur Christmas Pudding (Similarity score: 32.80)
- Holly Lane Connoisseur Christmas Pudding (Similarity score: 32.80)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Palm Oil
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)