Saveurs de nos régions Canelés de Bordeaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 46.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 43g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glutabye Pain D'épices Au Miel (Similarity score: 12.51)
- Bakalland Bakalland Kajmak Masa Krówkowa O Smaku Tradycyjnym 460 G (Similarity score: 20.81)
- Bakallino Masa Krówkowa, Kajmak (Similarity score: 20.84)
- Boncolac 12 Cannelés De Bordeaux Surgelés (Similarity score: 23.55)
- Pierre Herme Macaron Ice Cream (Similarity score: 23.88)
- Jean Rozé 1 Entrecôte (Similarity score: 24.14)
- Van Den Casteele Buche Rocher (Similarity score: 24.20)
- Tartelettes Amandine Poire (Similarity score: 25.61)
- Bakalland Kajmak Masa Krówkowa O Smaku Tiramisu (Similarity score: 26.18)
- Membrillo Quince Paste (Similarity score: 27.57)
- Mincemeat (Similarity score: 28.82)
- Pays Gourmand Canelés De Bordeaux (Similarity score: 30.40)
- Marks & Spencer 2 Month Matured Vintage Christmas Pudding (Similarity score: 30.83)
- Deluxe Canelés De Bordeaux (Similarity score: 30.92)
- Canelés Gironde Spécialités X8 (Similarity score: 30.92)
Ingredients List
- Sugar
- Semi Skimmed Milk
- Water
- Wheat Flour
- Whole Egg
- Rum
- Whole Milk Powder
- Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)