Glutabye Pain d'épices au miel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 42.85714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 37g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saveurs De Nos Régions Canelés De Bordeaux (Similarity score: 12.51)
- Boncolac 12 Cannelés De Bordeaux Surgelés (Similarity score: 20.18)
- Pierre Herme Macaron Ice Cream (Similarity score: 20.24)
- Tartelettes Amandine Poire (Similarity score: 22.06)
- Eskiss,marque Repère Vrac Crème Glacée Façon Rocher (Similarity score: 26.09)
- Pays Gourmand Canelés De Bordeaux (Similarity score: 26.09)
- Deluxe Helado De Turrón De Jijona (Similarity score: 26.68)
- 8 Cannelés De Bordeaux (Similarity score: 26.70)
- Caneles De Bordeaux (Similarity score: 26.70)
- Deluxe Canelés De Bordeaux (Similarity score: 26.70)
- Casino 6 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 26.70)
- Canelés Gironde Spécialités X8 (Similarity score: 26.70)
- 12 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 26.70)
- Les Pâtisseries D'hubert 12 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 26.70)
- Leader Price Caneles De Bordeaux 15g X 12 Tranformé En France (Similarity score: 26.72)