Bake Shoppe Harvest Pumpkin Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.761904761904762 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.31g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.31g |
| Saturated Fat | 5.31g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 46.17391304347826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 230mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230mg |
| Sugars | 20.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jessie Lord Bakery Llc Apple Pie (Similarity score: 10.70)
- Brookshire's Bakery Pumpkin Pie (Similarity score: 11.33)
- Brioche Pasquier Éclair Au Chocolat (Similarity score: 14.69)
- Old Fashioned Sweet Potato Pie, Sweet Potato (Similarity score: 17.08)
- Loretta's Pies Pies (Similarity score: 21.51)
- Meringue Pie (Similarity score: 21.64)
- The Schwan Food Company Mrs Smith's, Original Flaky Crust, Dutch Apple Pie (Similarity score: 22.59)
- Marzetti Greek Yogurt Fruit Dip (Similarity score: 23.05)
- Biocoop,galette De St Malo Crêpes De Froment (Similarity score: 23.77)
- Neapolitan Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.35)
- Archer Farms Pumpkin Pie With Whipped Topping (Similarity score: 25.49)
- Mayfield Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.63)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.82)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.82)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.68)
Ingredients List
- Pumpkin
- Whey
- Salt
- Soya Oil
- Dextrose
- Cinnamon
- E330
- E282
- E211
- E202
- Spice
- Water
- E407
- E415
- Flour
- Palm Oil
- Sugar
- Egg
- High Fructose Corn Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)