Brookshire's Bakery Pumpkin Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 233mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 233mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brioche Pasquier Éclair Au Chocolat (Similarity score: 8.67)
- Bake Shoppe Harvest Pumpkin Pie (Similarity score: 11.33)
- The Schwan Food Company Mrs Smith's, Original Flaky Crust, Dutch Apple Pie (Similarity score: 16.26)
- Jessie Lord Bakery Llc Apple Pie (Similarity score: 16.94)
- Old Fashioned Sweet Potato Pie, Sweet Potato (Similarity score: 18.48)
- Loretta's Pies Pies (Similarity score: 19.46)
- Biocoop,galette De St Malo Crêpes De Froment (Similarity score: 22.81)
- Meringue Pie (Similarity score: 24.76)
- Neapolitan Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 24.87)
- Mayfield Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.00)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.14)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.21)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.21)
- Baked Blueberry Pie (Similarity score: 26.35)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 26.42)
Ingredients List
- Water
- Contains Less Than 2% Of
- Salt
- Dextrose
- E200
- Soya Oil
- Cinnamon
- Spice
- Maltodextrins
- E410
- E406
- Pumpkin
- Cider Vinegar
- E282
- Flour
- Sugar
- Palm Oil
- Egg
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)