Bakery Fresh Bakery fresh, pie, peach
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 280mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 17.6g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pie (Similarity score: 13.87)
- Smith's Food & Drug Centers Inc Streusel Pie (Similarity score: 14.87)
- Market Pantry Market Pantry, Cherry Pie (Similarity score: 15.88)
- Pandan Paratha (Similarity score: 16.82)
- Bake One Mini Cream Cheese Croissants (Similarity score: 17.91)
- Mini Chocolate Boston Donuts (Similarity score: 19.21)
- Market Pantry Baked Cherry Pie (Similarity score: 19.38)
- Bake One Strudel Lace (Similarity score: 19.88)
- Leclerc Pains Aux Raisins (Similarity score: 21.15)
- Pains Au Raisins X6 (Similarity score: 21.15)
- Racine Danish Kringles Danish (Similarity score: 21.72)
- 12 Sweet Hawaiian Rolls (Similarity score: 22.60)
- Hawaiian Sweet Rolls (Similarity score: 22.60)
- Frosted Mini Donuts (Similarity score: 24.84)
- La Fournée Dorée Chinois Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 25.85)
Ingredients List
- Peach
- E330
- Dextrose
- Egg Yolk
- E410
- Natural And Artificial Flavouring
- E440a
- E202
- Salt
- Soya Lecithin
- Tapioca Dextrin
- Water
- Whole Egg
- Wheat Flour
- High Fructose Corn Syrup
- Vegetable Oil
- Sugar
- Modified Starch
- Modified Tapioca Starch
- Contains Less Than 2% Of Each Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)