Market Pantry Market pantry, cherry pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.2631578947368425 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.52g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.52g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 43.71747211895911% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.7% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 277mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 277mg |
| Sugars | 21.01g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market Pantry Baked Cherry Pie (Similarity score: 13.35)
- Mini Chocolate Boston Donuts (Similarity score: 14.89)
- Bakery Fresh Bakery Fresh, Pie, Peach (Similarity score: 15.88)
- Racine Danish Kringles Danish (Similarity score: 18.27)
- Schwavi 6 Mini Chinois À La Crème Pâtissière (Similarity score: 18.93)
- Smith's Food & Drug Centers Inc Streusel Pie (Similarity score: 18.96)
- Bake One Mini Cream Cheese Croissants (Similarity score: 19.31)
- Country Baker Country Baker, Eclair Pie (Similarity score: 21.96)
- Pie (Similarity score: 23.02)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 23.52)
- Eclair Pie (Similarity score: 24.24)
- Pandan Paratha (Similarity score: 24.54)
- Original Vanilla Ice Cream Between Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 25.35)
- 10 Crêpes Bio (Similarity score: 26.10)
- Fresh Goat Cheese (Similarity score: 26.27)
Ingredients List
- Cherry
- Butter
- Annatto Extract And Turmeric
- Nonfat Dry Milk Fortified With Vitamins
- Vitamin A
- Vitamin D
- E282
- E211
- E129
- E415
- Baking Gloss
- Flour
- Vegetable Oil
- Sugar
- Water
- Modified Starch
- Corn Syrup
- Salt
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)