Bananas foster ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63113006396588% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 109mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 109mg |
| Sugars | 26.56g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 4.11)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 6.81)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 7.31)
- Publix Premium Ice Cream (Similarity score: 8.41)
- Thai Curry Pumpkin Ice Cream (Similarity score: 8.49)
- Velvet Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 9.63)
- Premium Edition Brown Butter Bourbon Flavored Ice Cream With A Salted Caramel Swirl And Rich, Smooth Brown Butter Bourbon Truffles, Buttered Bourbon Truffle (Similarity score: 10.20)
- Picard So Nutty Caramel (Similarity score: 11.21)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Twist Premium Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 11.85)
- Hudsonville Turtle Sundae Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Dip (Similarity score: 13.03)
- Coffee Creamer (Similarity score: 14.17)
- Decadent Dark Chocolate Ice Cream (Similarity score: 14.39)
- Coffee Cookies 'n Cream Ice Cream, Coffee Cookies 'n Cream (Similarity score: 14.65)
- Food Club Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 14.88)
Ingredients List
- Milk
- Whey
- Water
- Modified Corn Starch
- Natural And Artificial Flavouring
- Egg
- E471
- Salt
- Lemon Juice Concentrate
- E466
- E414
- Cream
- Colour
- E412
- E433
- E407
- Sugar
- Corn Syrup
- Banana Puree
- Skimmed Milk
- Wheat Flour
- Condensed Skimmed Milk
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)