Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.74g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.74g |
| Saturated Fat | 6.16g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.23357664233576% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 110mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110mg |
| Sugars | 26.03g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Publix Premium Ice Cream (Similarity score: 2.84)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 6.14)
- Bananas Foster Ice Cream (Similarity score: 6.81)
- Picard So Nutty Caramel (Similarity score: 9.66)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Twist Premium Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 10.29)
- Decadent Dark Chocolate Ice Cream (Similarity score: 11.07)
- Food Lion Premium Ice Cream (Similarity score: 11.11)
- Hudsonville Turtle Sundae Ice Cream (Similarity score: 11.57)
- Food Club Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.04)
- Pierre's Premium Ice Cream (Similarity score: 12.30)
- Market Pantry Ice Cream, Turtle Sundae (Similarity score: 12.31)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 12.33)
- Velvet Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 12.38)
- Dip (Similarity score: 12.39)
- Dean's Dean's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough, Chocolate Chip (Similarity score: 12.43)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Cookie Dough
- Cookie Dough Base
- Chocolate Pieces
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)