Hudsonville Turtle sundae ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 7.03g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25959780621572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 9.53)
- Premium Edition Brown Butter Bourbon Flavored Ice Cream With A Salted Caramel Swirl And Rich, Smooth Brown Butter Bourbon Truffles, Buttered Bourbon Truffle (Similarity score: 9.59)
- Thai Curry Pumpkin Ice Cream (Similarity score: 10.76)
- Caramel Swirl, Brownie Chunks, Toffee Pieces Ice Cream, Toffee Brownie Twist (Similarity score: 10.96)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.31)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 11.57)
- Mikawaya Natural Ice Cream (Similarity score: 11.74)
- Mikawaya Natural Ice Cream (Similarity score: 11.74)
- Eclair Cafe X2 (Similarity score: 11.78)
- Publix Premium Ice Cream (Similarity score: 11.83)
- Bananas Foster Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Velvet Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Pierre's Premium Ice Cream (Similarity score: 12.66)
- Ice Cream (Similarity score: 13.23)
- Ice Cream Sandwich, Eggnog (Similarity score: 13.88)
Ingredients List
- Milk
- Pecan Nut
- Butter
- Water
- Sweetened Condensed Milk
- Modified Corn Starch
- Cocoa Processed With Alkali
- E471
- Natural Flavouring
- E466
- Palm Kernel Oil
- Sugar
- Salt
- Soya Lecithin
- Hydrogenated Palm Oil
- Artificial Flavouring
- Sodium Citrate
- E500ii
- E412
- E433
- E160b
- E407
- Cream
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Buttermilk
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)