Clover, Clover Stornetta Farms Inc. Clover, ice cream, pistachio perfecto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 61.54366960054164% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 17.05g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Häagen Dazs Café (Similarity score: 6.80)
- Häagen Dazs Coffee (Similarity score: 6.80)
- Häagen Dazs Glace Vanille (Similarity score: 8.78)
- Häagen Dazs Vanilla Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 8.88)
- Häagen Dazs Vanilla (Similarity score: 8.88)
- Glencourt Inc Ice Cream (Similarity score: 9.01)
- Open Nature, Glencourt Inc Open Nature, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.01)
- Häagen Dazs Ice Cream Vanilla & Cream (Similarity score: 9.05)
- Gelatti Cookie Dough (Similarity score: 9.29)
- Bandi Lombir Cocoa Ice Cream In Wafer Cup (Similarity score: 9.62)
- Dmk Eis Gmbh,american American Premium Ice Cream (chocolate Cookies, Salted Caramel, Macadamie Nut) (Similarity score: 10.19)
- Häagen Dazs Helado Chocolate Häagen Dazs (Similarity score: 10.44)
- Ice Cream In Wafer Cup (Similarity score: 10.88)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 10.99)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Pistachio Butter
- Egg Yolk
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)