Banza Linguine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 795kj (191 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 795kj (191 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -8 |
| Sodium | 20.32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20.3mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Banza Shells (Similarity score: 0.00)
- Four Season Loading… (Similarity score: 8.59)
- Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 12.99)
- John's Sweet Potato Gnocchi (Similarity score: 14.83)
- Tortillas (Similarity score: 16.75)
- Tortillas (Similarity score: 16.75)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 16.75)
- Table Style Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 16.75)
- White Corn Tortillas (Similarity score: 16.75)
- Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 16.75)
- Corn Tortillas (Similarity score: 20.13)
- Wegmans Natural Peanut Butter (Similarity score: 21.27)
- Frescados Yellow (Similarity score: 22.22)
- Lightlife Foods Organic Flax Tempeh (Similarity score: 25.87)
- Tofurky Tofurky, Tempeh Organic Soy Cake (Similarity score: 27.14)
Ingredients List
- Chickpea
- Tapioca Starch
- Pea Protein
- E415
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)