Filet de saumon atlantique
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.789473684210526% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.8% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard 2 Paves De Saumon Atlantique Avec Peau (Similarity score: 12.78)
- Picard 4 Pavés De Saumon Atlantique Écosse Avec Peau (Similarity score: 13.20)
- Norwegisches Lachsfilet (Similarity score: 23.49)
- Bonito Del Norte Bajo En Sal (Similarity score: 26.83)
- John West Salmon Skin On (Similarity score: 28.18)
- Kernser Urdinkel Älpler Magronen (Similarity score: 28.77)
- Frite Classique (Similarity score: 29.04)
- Royal Gourmet Garlic Sauce (Similarity score: 29.83)
- Pain Sans Sel (Similarity score: 30.28)
- Gold Go Chocolate Protein Bar (Similarity score: 30.95)
- Tortas De Leche (Similarity score: 31.66)
- Crozet Aux Cèpes (Similarity score: 32.03)
- Basic American Foods Mashed Potato Granules (Similarity score: 32.42)
- Casino Baguette Sans Adjonction De Sel (Similarity score: 34.23)
- Nutricia Fortimel Protein Arôme Vanille (Similarity score: 34.66)