Fresh Foods Corp. Of America Sour cream lemon pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.02g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.02g |
| Saturated Fat | 8.08g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 18.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.82)
- 12 Profiteroles Surgelées (Similarity score: 14.93)
- 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 15.27)
- Blue Bunny Ice Cream, Pb 'n Cones (Similarity score: 15.64)
- First Street Butter Pecan Premium Ice Cream (Similarity score: 16.06)
- Rich Butter Pecan Flavored Premium Ice Cream Mixed With Real Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 16.12)
- Farmhouse Turtle Pie Butter Pecan Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel And Coated Pecans (Similarity score: 16.34)
- Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla Flavored Ice Cream, Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla (Similarity score: 16.59)
- Beehive Bread & Pastry Co Banana Cream Pie (Similarity score: 17.95)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 18.27)
- Lidl Pastéis De Nata (Similarity score: 18.81)
- Holiday Gingerbread Cookie Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.09)
- Markets Of Meijer Pie (Similarity score: 19.79)
- Eve's Pudding (Similarity score: 19.95)
- Dulce De Leche Cream Cake (Similarity score: 20.26)
Ingredients List
- Sour Cream
- Soya Oil
- Lemon Peel
- Egg White
- Salt
- Dextrose
- Natural And Artificial Flavouring
- E410
- E330
- Carageenan
- Partially Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Sugar
- Hydrogenated Coconut Oil
- Sodium Caseinate
- Carbohydrate Gum
- E435
- E475
- Soya Lecithin
- Sodium Citrate
- E339ii
- E415
- Fd&c Yellow
- Water
- Half And Half
- Fortified Wheat Flour
- Vegetable Shortening
- Modified Starch
- Lemon Juice Concentrate
- Contains Less Than 2% Of Each Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)