Three Twins Ice Cream Madagascar vanilla ice cream sandwiched between chocolate wafers, madagascar vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 7.46g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 55.54728220402085% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 104mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 23.88g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Three Twins Organic Inc Organic Ice Cream Wafer Sandwiches (Similarity score: 0.00)
- Coop Lemon Cheesecake (Similarity score: 8.26)
- Cookie Butter Brown Sugar Cookie Flavored Ice Cream With Cinnamon Graham Swirl, Chocolatey Flakes And Speculoos Cookie Pieces, Cookie Butter (Similarity score: 8.99)
- Coupe Profiteroles Caramel (Similarity score: 9.93)
- Friendly Ice Cream Corp Friendly's Peanut Butter Candy Pieces (Similarity score: 11.16)
- Thiriet 6 Profiteroles (Similarity score: 12.86)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 14.04)
- S'more Yardage Premium Ice Cream (Similarity score: 14.51)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.59)
- Gelatelli Topped Salted Caramel Brownie (Similarity score: 14.83)
- Rios Nougat Topped (Similarity score: 15.07)
- Ice Cream (Similarity score: 15.60)
- Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 16.05)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 16.26)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Triple Brownie (Similarity score: 16.53)
Ingredients List
- Ice Cream
- Palm Oil
- Caramel Color Baking Soda
- Soya Lecithin
- Salt Cocoa Powder
- Vanilla Extract
- Cream
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- E410
- Vanilla Extract
- Wafer
- Cane Sugar
- Cane Sugar Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)