Magnum Magnum Glace Bâtonnet Caramel Salé & Amandes Caramélisées 4x90ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092.0kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1.42 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.42 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 11.0g |
| Score | 17 |
| Sodium | 120.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120.0mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prairie Farms Strawberry Shortcake Ice Cream (Similarity score: 10.21)
- Baskin Robbins Vanilla Flavored Ice Cream With Cookie Dough Chunks & Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 11.33)
- Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 11.49)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Butterscotch Vanilla (Similarity score: 11.77)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 11.99)
- Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 11.99)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Original Collection (Similarity score: 11.99)
- Häagen Dazs,general Mills Strawberry Cheesecake (Similarity score: 13.35)
- Cookie Dough & Brownies Ice Cream (Similarity score: 13.87)
- Archer Farms, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 14.46)
- Caramel Ice Cream With Chocolate Covered Toffee Pieces & Sea Salt Caramel Swirl (Similarity score: 15.03)
- Giant Eagle Market District Ice Cream, Sea Salt Caramel, Toffee Crunch (Similarity score: 15.03)
- Bonpreu Gelat Sandvitx Nata (Similarity score: 16.62)
- Häagen Dazs Strwaberry Cheesecake (Similarity score: 17.09)
- Rocky Mountains Pies Coconut Cream Pie (Similarity score: 17.86)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Almond
- Butterfat
- Lactose And Milk Proteins
- Emulsifier
- Glucose Fructose Syrup
- Stabiliser
- Salt
- Natural Flavouring
- Flavouring
- Sugar
- Cocoa Butter
- Glucose Syrup
- Cocoa Paste
- Coconut Oil
- Caramelised Sugar Syrup
- Fructose Syrup
- Whole Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)