Bassetts Bassetts, preston steves ice cream, guatemalan ripple
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.19g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.19g |
| Saturated Fat | 10.39g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.68806161745829% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 110mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110mg |
| Sugars | 24.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 7.17)
- Nestlé Extrême Collection Macaron Caramel Pointe De Sel (Similarity score: 7.29)
- Twix 12 Barres Glacées Xl, 12x43 1ml (Similarity score: 8.75)
- Twix Barres Glacees (Similarity score: 8.75)
- Twix Twix Glacé X6 (Similarity score: 9.20)
- Grand Jury (Similarity score: 12.73)
- Carrefour Le Tiramisu (Similarity score: 12.89)
- Auchan 4 Éclairs Au Café (Similarity score: 13.95)
- Eclairs Au Cafe Fourrage Creme Cafe (Similarity score: 14.65)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate Midnight Cookies (Similarity score: 14.91)
- Fresh Foods Market Fresh Foods Market, Ice Cream Cake With Broken Cookie Pieces (Similarity score: 16.33)
- Twix Barres Glacées (Similarity score: 16.39)
- Mars Chocolat France Twix Ice Cream Bar (Similarity score: 16.39)
- Carrés Ronds Speculoos (Similarity score: 16.69)
- Belle France Tiramisu Spéculos (Similarity score: 16.77)
Ingredients List
- Cream
- E415
- E407
- Soya Lecithin
- Milk
- Sugar
- Mocha Fudge Ripple
- Corn Syrup
- Chocolate Coffee Cups
- Skimmed Milk
- Natural Guatemalan Coffee Flavor
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)