Fresh Foods Market Fresh foods market, ice cream cake with broken cookie pieces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.78g |
| Saturated Fat | 10.19g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 68.8048615800135% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.8% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 18 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 26.85g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.85g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheesecake Framboos (Similarity score: 7.09)
- Eskigel Coni Alla Panna (Similarity score: 7.60)
- Twix Barres Glacées (Similarity score: 7.74)
- Mars Chocolat France Twix Ice Cream Bar (Similarity score: 7.74)
- Carrés Ronds Speculoos (Similarity score: 7.96)
- Pantera Rosa Helado (Similarity score: 10.58)
- Adelie Vanille Pecan Caramel Au Beurre Sale (Similarity score: 13.78)
- Nestlé Extrême Collection Macaron Caramel Pointe De Sel (Similarity score: 14.76)
- Ice Cream (Similarity score: 15.49)
- Twix Inspiration Spéculoos (Similarity score: 16.12)
- Bassetts Bassetts, Preston Steves Ice Cream, Guatemalan Ripple (Similarity score: 16.33)
- Motta, Nestlé Maxibon Cereal Mix (Similarity score: 17.06)
- Häagen Dazs Caramel Biscuit & Cream Spéculoos (Similarity score: 17.83)
- Häagen Dazs Speculoos Caramel Biscuits & Cream (Similarity score: 17.83)
- Twix Twix Glacé X6 (Similarity score: 18.00)
Ingredients List
- Ice Cream
- Cookies 'n Cream Pieces
- Vanilla Icing
- Dark Chocolate Coating
- Oil Blend
- Natural And Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)