Auchan 4 Éclairs au Café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.06849315068493% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.1% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 23.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eclairs Au Cafe Fourrage Creme Cafe (Similarity score: 2.71)
- Dipped Bars Made With Low Fat Caramel Ice Cream, With Caramel Swirls For Extra Caramel Credit, Then Dipped In Rich Chocolatey Goodness, Double Caramel (Similarity score: 12.89)
- Tesco Chocolate And Salted Caramel Pots (Similarity score: 13.56)
- Nestlé Extrême Collection Macaron Caramel Pointe De Sel (Similarity score: 13.65)
- Bassetts Bassetts, Preston Steves Ice Cream, Guatemalan Ripple (Similarity score: 13.95)
- Twix Inspiration Spéculoos (Similarity score: 14.11)
- Good Humor, Unilever Ice Cream King Cone (Similarity score: 14.95)
- Tarte Poires Amandine (Similarity score: 15.66)
- Häagen Dazs Helado Macadamia Nut Brittle Häagen Dazs (Similarity score: 15.67)
- Chocolate Ice Cream With An Orange Flair And Flecks Of Dark Chocolate, Chocolate Orange Confetti (Similarity score: 15.73)
- Twix Barres Glacees (Similarity score: 16.88)
- Twix 12 Barres Glacées Xl, 12x43 1ml (Similarity score: 16.88)
- Cora Éclairs Café (Similarity score: 16.98)
- Cookie Butter Brown Sugar Cookie Flavored Ice Cream With Cinnamon Graham Swirl, Chocolatey Flakes And Speculoos Cookie Pieces, Cookie Butter (Similarity score: 17.10)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.23)
Ingredients List
- Water
- E1404
- Whole Milk Powder
- Skimmed Milk Powder
- Flavouring
- Caramelised Sugar
- Instant Coffee
- Stabiliser
- E450iii
- E339
- E340
- Sugar
- Emulsifier
- Sunflower Lecithin
- E472e
- E472b
- Salt
- Thickener
- Fruit Extract
- Plant
- Colour
- Cream
- Egg
- Wheat Flour
- Palm Fat
- Palm Kernel Fat
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)