Baxters Lentil and bacon soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4.5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Bbq Vegan Bagel (Similarity score: 11.24)
- Nos Régions Ont Du Talent Pomme De Terre Salardaise (Similarity score: 12.91)
- Uncle Ben's Riz Complet (Similarity score: 15.65)
- Farmer's Table Grains Farmer's Table Grains, Fully Cooked Whole Grain Brown Rice (Similarity score: 16.82)
- Pâtes Fraiches De Provence Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 17.95)
- Ebly Blé Naturel (Similarity score: 20.93)
- Delhaize Boudin Blanc Et Noir Mixte Bio (Similarity score: 21.01)
- Ardealul Ardealul Pate Porc Cu Ciolan Afumat (Similarity score: 21.26)
- Lesieur Sauce Salade Légère Cocktail (Similarity score: 21.82)
- Aurora Le Fettuccine Egg Pasta (Similarity score: 22.12)
- Aurora Egg Pasta Tagliatelle (Similarity score: 22.12)
- Mélange De Céréales Et Légumineuses (Similarity score: 23.18)
- Ambrosial Llc Ambrosial, Organic Muesli Cereal, Goji Berry Pumpkin (Similarity score: 23.57)
- Morrison, Morrisons Toasties Wholemeal Bread (Similarity score: 25.99)
- Carrefour 6 Merguez De Volailles Halal (Similarity score: 26.51)