Ambrosial Llc Ambrosial, Organic Muesli Cereal, Goji Berry Pumpkin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 912kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 912kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 5.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.27g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.27g |
| Saturated Fat | 0.91g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 7.27g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Uncle Ben's Riz Complet (Similarity score: 13.09)
- Morrison, Morrisons Toasties Wholemeal Bread (Similarity score: 14.46)
- Ebly Ebly (Similarity score: 15.80)
- Ebly Ebly L'original (Similarity score: 18.10)
- Mélange De Céréales Et Légumineuses (Similarity score: 18.33)
- Ebly Blé Naturel (Similarity score: 18.55)
- Farmer's Table Grains Farmer's Table Grains, Fully Cooked Whole Grain Brown Rice (Similarity score: 18.65)
- Chunky Avocado Dip & Spread (Similarity score: 19.74)
- Black Kale Uzené Čočkové Stripsy (Similarity score: 21.76)
- Monop'daily Farfalle Au Poulet (Similarity score: 21.90)
- Amadori Le Birbe (Similarity score: 22.35)
- Uncle Bens Riz Long Grain (Similarity score: 22.60)
- Nos Régions Ont Du Talent Pomme De Terre Salardaise (Similarity score: 23.15)
- Baxters Lentil And Bacon Soup (Similarity score: 23.57)
- Pâtes Fraiches De Provence Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 23.60)
Ingredients List
- Whole Grain Oat Flakes
- Muesli
- Raisin
- Sunflower Seed
- Pumpkin Seed
- Date
- Coconut
- Goji
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)