Alsa, Unilever Panna Cotta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 795kj (191 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 795kj (191 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons Vanilla Custard (Similarity score: 10.60)
- Premium Peach Classic Ice Cream (Similarity score: 11.63)
- L Angelys Glace Vanille (Similarity score: 12.31)
- Pannacotta (Similarity score: 12.63)
- Crème Glacée Au Lait De Brebis (chocolat Noir) (Similarity score: 12.86)
- Morrisons Clotted Cream Rice Pudding (Similarity score: 13.28)
- Leader Price Mousse Au Chocolat (Similarity score: 13.33)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 13.33)
- Ice Cream (Similarity score: 13.64)
- Ice Cream (Similarity score: 13.64)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 13.64)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 13.90)
- Avonmore Cooking Cream (Similarity score: 14.04)
- Léger,migros, Migros Léger Demi Crème Fouettée (Similarity score: 14.31)
- Valio Crème Fraîche Lätt, Kokbar (Similarity score: 14.64)