Beef & bean burritos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7.05g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.05g |
| Saturated Fat | 4.41g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 37.08999158957107% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.1% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 0.44g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Red Castle Bakeries Jamaican Style One Beef Pattie (Similarity score: 19.31)
- Table Talk Pies No Sugar Added Cherry Pie, Cherry (Similarity score: 20.44)
- Sainsbury's Chicken & Gravy Shortcrust Pastry Pie (Similarity score: 20.93)
- Asda Crustless Quiche Lorraine (Similarity score: 21.21)
- Carrefour Veggie, Carrefour Pané Gourmand Boulgour, Lentilles Corail, Epices Tandoori A La Mozzarella (Similarity score: 22.61)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 22.93)
- Almark Foods Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 22.93)
- La Sirena Salteado De Espinacas, Gambas Y Bacon (Similarity score: 23.41)
- Maître Coq Rôti De Chapon Farci Aux Morilles Et Au Vieil Armagnac (Similarity score: 24.06)
- Bakery Fresh Apple Pie (Similarity score: 24.36)
- 2 Scotch Eggs (Similarity score: 24.70)
- Homestyle Egg Dough (Similarity score: 24.82)
- Apple Pie, Apple (Similarity score: 24.91)
- Pizza Aux 3 Fromages (Similarity score: 25.40)
- Picard Tout Bon, Tout Veggie Burger (Similarity score: 25.52)
Ingredients List
- Water
- Flour Treatment Agent
- Flavouring
- Savory Flavor
- Wheat Flour
- Beef
- Beans
- Vegetable Oil
- Contains 2% And Less Textured Vegetable Protein
- Isolated Pea Fiber
- Salt
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)