carrefour VEGGIE, Carrefour Pané gourmand Boulgour, Lentilles corail, Epices Tandoori A la mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1035kj (248 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1035kj (248 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.2522875816993464 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.3 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Almark Foods Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 12.17)
- Gourmet Deviled Eggs (Similarity score: 12.17)
- Carrefour,groupe Carrefour Filets De Maquereaux, Marinade Citron Olive (Similarity score: 14.63)
- Marks & Spencer White Pittas (Similarity score: 18.55)
- Whole Grain Bread, Ancient Grains (Similarity score: 19.35)
- Pepperidge Farm Whole Grain Wheat Bread (Similarity score: 19.35)
- Picard Tout Bon, Tout Veggie Burger (Similarity score: 20.44)
- Carrefour Panés Gourmands (Similarity score: 20.75)
- Delhaize Filets De Maquereaux (Similarity score: 20.98)
- Great Value Plain English Muffins (Similarity score: 21.46)
- 2 Scotch Eggs (Similarity score: 22.59)
- Beef & Bean Burritos (Similarity score: 22.61)
- Seapak Battered Shrimp (Similarity score: 22.94)
- Oleander Hummus (Similarity score: 23.59)
- Tesco Breaded Chicken Nuggets (Similarity score: 24.18)
Ingredients List
- Water
- Natural Flavouring
- Wheat Fiber
- Herb
- Psyllium
- Frying Oil
- Colza Oil
- Bread Crumbs
- Textured Wheat Protein
- Wheat Flour
- Goat Cheese
- Powdered Egg White
- Potato Starch
- Alcohol Vinegar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)