Homestyle egg dough
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.27g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.27g |
| Saturated Fat | 5.31g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pizza Aux 3 Fromages (Similarity score: 7.18)
- Delhaize Quiche Méditerranéenne (Similarity score: 20.57)
- Asda Crustless Quiche Lorraine (Similarity score: 20.75)
- Montchevre Goat Cheese Pumpkin (Similarity score: 22.03)
- Pumpkin Goat Cheese (Similarity score: 22.03)
- Goat Cheese (Similarity score: 22.03)
- Fresh Foods Market Spinach & Cheese Ravioli (Similarity score: 23.77)
- Apple Pie, Apple (Similarity score: 24.34)
- Peach Pie (Similarity score: 24.62)
- Beef & Bean Burritos (Similarity score: 24.82)
- Bakery Fresh Apple Pie (Similarity score: 25.18)
- Cuor Di Malga,maxi Dì,latteria Del Molise Ciliegine (Similarity score: 25.22)
- Del Gaudio Gourmet Mozzarella (Similarity score: 25.72)
- Zanetti Mozzarella Ciambella Al Latte Di Bufala (Similarity score: 25.72)
- La Sirena Salteado De Espinacas, Gambas Y Bacon (Similarity score: 25.86)
Ingredients List
- Filling
- Spice
- Salt
- Dough
- E375
- Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Egg
- Vinegar
- Wheat Gluten
- Vegetable Oil
- Natural Colours
- Salt
- Salt
- Romano Cheese
- Cream Cheese
- Provolone
- Parmesan
- Egg
- Soybean Fiber
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)