British Beef Roadting Joint
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 828kj (198 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 828kj (198 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.4g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 44.18604651162791% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.2% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 2 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mercadona Chuleta De Lomo De Cerdo (Similarity score: 10.37)
- Tendre & Plus Brochette (Similarity score: 13.91)
- Carrefour Côtes De Porc Échine (Similarity score: 14.61)
- Organic Beef Strip Steak (Similarity score: 14.81)
- Marks & Spencer British Sirloin Steak (Similarity score: 17.14)
- Angus Beef Flap Meat Steak (Similarity score: 17.28)
- Strathvale 2 British Beef Ribeye Steak (Similarity score: 18.06)
- Picard 4 Tournedos À Griller (Similarity score: 18.22)
- Pre Pre, New York Beef Strip Steak (Similarity score: 19.04)
- Nordfjord Entrecôte (Similarity score: 19.23)
- Organic Grass Fed Beef (Similarity score: 19.47)
- Steak Hache (Similarity score: 20.81)
- Bakar Steak Haché Casher (Similarity score: 20.81)
- Beef Stew Meat (Similarity score: 21.02)
- Côte De Porc Première Avec Os (Similarity score: 21.17)