Beillevaire Mousse au Chocolat à l'orange
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.50000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 32g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelato (Similarity score: 12.08)
- Cadbury Crunchie (Similarity score: 13.45)
- Tarte Pommes Normande (Similarity score: 13.48)
- Peanut Butter Ice Cream With Chocolate Covered Cone Pieces & A Chocolate Swirl (Similarity score: 13.50)
- Intermarche,adelie Adelie 2 Tartelette Tatin (Similarity score: 14.56)
- Sasquatch Tracks Loaded With Peanut Butter Cups Ice Cream, Sasquatch Tracks (Similarity score: 14.63)
- Picard Bûche Glacée Café Arabica Du Costa Rica (Similarity score: 14.67)
- Rewe Bests Wahl Peanut Cookie Veganes Vanilleeis (Similarity score: 14.74)
- Vitasia Peanut Cookie Eis (Similarity score: 14.74)
- No Fudgin' Way Chocolate Ice Cream With Brownie Chunks And Fudge Revel (Similarity score: 15.53)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.80)
- Cookie Dough With M&m's Premium Ice Cream (Similarity score: 15.82)
- Ice Cream (Similarity score: 16.15)
- Gelatelli,vemondo Peanut & Cookies (Similarity score: 16.32)
- Sammontana Barattolino Sammontana Vaniglia E Pistacchio (Similarity score: 16.49)