Tarte pommes normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 52.63157894736842% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.6% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 26.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasteis De Natas (Similarity score: 9.62)
- Vitasia Peanut Cookie Eis (Similarity score: 12.02)
- Rewe Bests Wahl Peanut Cookie Veganes Vanilleeis (Similarity score: 12.02)
- Purple Cow Extreme! Moose Tracks Premium Ice Cream (Similarity score: 12.62)
- Denali, Bear Foot Brownie Vanilla Premium Ice Cream Loaded With Chewy Brownie Bits And Swirled With Bear Foot Fudge (Similarity score: 12.79)
- Beillevaire Mousse Au Chocolat À L'orange (Similarity score: 13.48)
- Denali, Premium Rich Cherry Flavored Ice Cream With Cherry Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Cherry Moose Tracks (Similarity score: 13.68)
- Gelato (Similarity score: 14.04)
- Gelatelli,vemondo Peanut & Cookies (Similarity score: 14.20)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Brownie Bits, Swirled With Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 14.22)
- Ice Cream (Similarity score: 14.88)
- Picard Bûche Glacée Café Arabica Du Costa Rica (Similarity score: 14.99)
- Al Gelato Chicago Gelato Truffle (Similarity score: 15.50)
- Talenti, Unilever Talenti, Gelato, Chocolate Peanut Butter Cup (Similarity score: 15.61)
- Peanut Butter Ice Cream With Chocolate Covered Cone Pieces & A Chocolate Swirl (Similarity score: 15.61)