Belbake Käse Kuchen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 8.3g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 57.63888888888889% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.6% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 21.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- King Size Cone (Similarity score: 11.81)
- Hood Ice Cream (Similarity score: 13.30)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Raspberry Cheesecake (Similarity score: 14.07)
- Country Dairy Chocolate Ice Cream With Brownie Pieces & A Fudge Swirl (Similarity score: 17.33)
- Perle De Coco A La Cacahuete Et Sesame (Similarity score: 17.56)
- Häagen Dazs Cookie Dough Chip (Similarity score: 17.86)
- Pot De Creme (Similarity score: 18.14)
- Big Drum Dessert Cones (Similarity score: 18.34)
- Tarte Normande (Similarity score: 18.65)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Triple Brownie (Similarity score: 18.77)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Denali Extreme Moose Trackers (Similarity score: 18.91)
- Ice Cream (Similarity score: 18.93)
- Tarte Citron Surgelée (Similarity score: 19.01)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate Midnight Cookies (Similarity score: 19.07)
- Pasquier Tarte Normande (Similarity score: 20.10)